Bezpieczeństwo w Internecie – co oznacza etyka cyfrowa?Online-Sicherheit – Was bedeutet digitale Ethik?

przeglądanie internetu

Etyka cyfrowa to termin, który staje się coraz ważniejszy wraz z postępem technologicznym. Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze społeczeństwo bez mediów społecznościowych. Ale jaka odpowiedzialność się z tym wiąże? I co właściwie dzieje się z Twoimi danymi? W tym artykule dowiesz się o obecnym stanie gromadzenia danych i bezpieczeństwa cyfrowego.

Czym jest etyka cyfrowa?


Etyka zajmuje się oceną ludzkiego zachowania, tym, czym jest zachowanie moralne i jak jest ono uzasadnione. W kontekście etyki cyfrowej odnosi się to zatem do działań, które mają miejsce online. Obejmuje to na przykład wolności osobiste, tj. „Co wolno mi publikować w Internecie?”. Ale dotyczy to również sposobu postępowania z poufnymi danymi użytkownika.

Dane jako nowoczesna waluta


Dane można określić mianem „ropy naftowej XXI wieku”. Każde kliknięcie i każde polubienie w mediach społecznościowych również przechowuje dane osobowe. Dla większości ludzi nie powinno to być już żadną nowością. Wystarczy kilkaset „polubień”, by stworzyć całe profile osobowości. Często opisują one użytkownika lepiej niż znajomi czy członkowie rodziny. Ale kto tak naprawdę gromadzi te dane?

Badacze etyki cyfrowej wzywają do większej przejrzystości w gromadzeniu danych. Konsumenci powinni być w stanie lepiej określić, co dzieje się z ich danymi. Powinny również istnieć bardziej rygorystyczne zasady i związane z nimi kary za handel danymi. Gromadzenie, analiza i interpretacja danych jest znana jako datifikacja i jest obecnie powszechna w świecie online.

Obojętność na własne dane


Duńska Rada Konsumentów sprawdziła, ile danych osobowych klienci osobiście ujawniają piekarni. Podczas sprzedaży pytano ich na przykład o to, co robili poprzedniej nocy, pytano o numer telefonu, a nawet numer matki. Oczywiście większość uznała to za niestosowne i zbyt osobiste. Dlaczego więc równie ważne i poufne dane są traktowane tak nieostrożnie w Internecie?

Jak często czytasz regulamin podczas rejestracji? Większość ludzi z pewnością nie zawraca sobie tym głowy i po prostu zaznacza „Akceptuję”. Większość użytkowników nie dba o to, na co tak naprawdę się zgadza. Angielski dostawca gier online przeprowadził ekscytujący test. Wprowadził do swojego regulaminu klauzulę, w której użytkownik zgadza się oddać swoją duszę. Nawiasem mówiąc, tylko 12% zauważyło tak zwaną „klauzulę nieśmiertelnej duszy”. Jeśli zamiast tego wybrali przycisk rezygnacji, zostali nagrodzeni pięcioma funtami.

Większość użytkowników Internetu jest więc raczej obojętna na bezpieczeństwo swoich danych online. Wynika to prawdopodobnie głównie z wygody. Dokładne przeczytanie i zapoznanie się z warunkami korzystania ze strony internetowej wymaga więcej wysiłku, niż po prostu wyrażenie na nie zgody.

Mobilna wolność


Co oznacza etyka cyfrowa w kontekście osobistych ograniczeń? Ważne jest, aby wiedzieć, że wszystko, co udostępniasz w Internecie, jest zapisywane. Zdjęcia, komentarze, polubienia itp. zawsze można prześledzić wstecz. Oczywiście jest to ważna kwestia, nie tylko w odniesieniu do własnych danych. Oczywiście zawsze powinieneś uważać na to, co ujawniasz o sobie w Internecie. Dotyczy to jednak również zachowania online. Rzeczy, które widzisz i udostępniasz, mogą mieć duży wpływ, zarówno na Ciebie, jak i na innych.

Wpływ mediów społecznościowych na samoocenę


Badania dotyczące poczucia własnej wartości w związku z platformami takimi jak Instagram pokazują ich negatywny wpływ na psychikę. Często przedstawiany „idealny świat” nie istnieje w rzeczywistości. Daje to obserwującym zniekształconą rzeczywistość, której nie czują się częścią i dlatego starają się do niej dostosować. „Znowu jest na wakacjach!” lub „Chciałbym wyglądać tak idealnie jak ona!” to uczucia, które często wynikają z takiej fałszywej autoprezentacji.

Więcej pozorów niż rzeczywistości! Każdy, kto jest aktywny w mediach społecznościowych, musi być tego świadomy. Jeśli podchodzisz refleksyjnie do postów innych osób, robisz coś dobrego dla własnej psychiki. Pomaga to zastanowić się, jaki wpływ na innych mogą mieć nasze własne posty. Jeśli sam rozumiesz intencje i wpływ swoich zdjęć i postów, o wiele łatwiej jest nie porównywać życia innych ludzi z własnym.

niebezpieczeństwo w sieci

Rozpowszechnianie dezinformacji


Platformy takie jak Instagram, Twitter i inne oferują szeroki zasięg. Jednak nie wszystko, co jest publikowane, jest poprawne. Błędne informacje są często udostępniane i docierają do użytkowników z zawrotną prędkością. Nie można więc wierzyć we wszystko, co się czyta. Nie jest to nowa myśl. Łatwo jednak zapomnieć, że posty w mediach społecznościowych są generalnie zaprojektowane tak, aby przyciągnąć jak najwięcej uwagi. Kwestionuj więc nagłówki i wyolbrzymione lub zmodyfikowane prawdy i nie traktuj ich jako faktów.

Mowa nienawiści w Internecie


Nierzadko pod postami można znaleźć obraźliwe lub zawierające groźby komentarze. Użytkownicy często ukrywają się za anonimowymi kontami, aby szerzyć tak zwaną mowę nienawiści. Większość portali społecznościowych posiada obecnie zasady przeciwdziałania mowie nienawiści. Oznacza to, że wystarczy kilka kliknięć, aby zgłosić obraźliwe i dyskryminujące komentarze, a w niektórych przypadkach nawet przekazać je odpowiednim władzom. Oczywiście pomocne jest, gdy robi to kilku użytkowników, dzięki czemu pilna potrzeba usunięcia komentarza jest szybka, a użytkownik może nawet zostać zawieszony w korzystaniu z witryny lub nawet całkowicie usunięty. Jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sprawę, po prostu zainstaluj inteligentną czcionkę, która automatycznie blokuje przekleństwa i obelgi.

Pod względem etyki cyfrowej rodzi to pytania o to, jak należy sobie z tym radzić i jak użytkownicy mogą zachowywać się w Internecie. W ten sposób można zastanowić się nad własnym zachowaniem w Internecie: Nie komentuj niczego, czego nie powiedziałbyś osobie w prawdziwym życiu. Oliver Zöllner z Instytutu Etyki Cyfrowej sformułował następujące wytyczne w tym zakresie:

Dziesięć przykazań etyki cyfrowej:
1. Mów i pokazuj jak najmniej o sobie.
2. Nie akceptuj faktu, że jesteś obserwowany i że Twoje dane są gromadzone.
3. Nie wierz we wszystko, co widzisz w Internecie i uzyskuj informacje z różnych źródeł.
4. Nie pozwól, by ktokolwiek był krzywdzony i zastraszany.
5. Szanuj godność innych ludzi i pamiętaj, że zasady te obowiązują również w sieci.
6. Nie ufaj każdemu, z kim masz kontakt online.
7. Chroń siebie i innych przed drastycznymi treściami.
8. Nie mierz swojej wartości na podstawie polubień i postów.
9. Nie oceniaj siebie i swojego ciała na podstawie liczb i statystyk.
10. Od czasu do czasu wyłącz się i zrób sobie przerwę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top