Jak zdrowo siedzieć przy komputerze?

siedzenie przy komputerze

Wielu ludzi cierpi na bóle pleców. Kilka czynników przyczynia się do rozwoju bólu pleców i kręgosłupa – przede wszystkim nieprawidłowa postawa siedząca przy komputerze.

Jak siedzieć „zdrowo” przed komputerem?


Nieprawidłowa postawa w pracy powoduje obciążenie fizyczne i psychiczne. Jeśli pojawią się problemy z plecami, ból zakłóci koncentrację i wydajność. Można tego uniknąć, przyzwyczajając się do wyprostowanej postawy przy biurku. Wspiera to naturalny kształt kręgosłupa, który przypomina podwójną literę S. Wystarczy kilka kroków, aby przyjąć „zdrową” postawę siedzącą:

Upewnij się, że podczas siedzenia Twoje plecy opierają się o oparcie krzesła przy biurku.
Wykorzystuj całą powierzchnię siedziska podczas siedzenia i upewnij się, że jesteś w pozycji wyprostowanej.
Podczas siedzenia górna i dolna część nóg powinny tworzyć kąt co najmniej 90 stopni.
Upewnij się, że krawędź siedziska krzesła nie naciska na tył kolan.
Aby nie zaburzać krążenia krwi, między łydką a przednią krawędzią siedziska powinna znajdować się przestrzeń szerokości dłoni.
Przechyl miednicę lekko do przodu, tak aby uda znajdowały się w pozycji pochylonej.
Upewnij się, że stopy są mocno osadzone na podłodze, aby odciążyć mięśnie nóg i pleców.
Oprzyj przedramiona na biurku podczas pracy przy komputerze. Upewnij się, że górne i dolne ramiona znajdują się pod kątem 90 stopni.
Unikaj statycznego siedzenia podczas pracy, które nadmiernie obciąża mięśnie. Częściej zmieniaj pozycję siedzącą, świadomie upewniając się, że plecy są wyprostowane. Jeśli zauważysz, że masz zgarbione plecy, stale koryguj swoją postawę.

Dlaczego warto dbać o wyprostowaną postawę?


Przyjmujesz „zdrową” pozycję siedzącą, jeśli zwracasz uwagę na naturalny kształt podwójnego S pleców. Aby to zrobić, utrzymuj kręgosłup prosto bez garbienia się. Taka postawa równomiernie obciąża kręgosłup i stabilizuje mięśnie pleców.

Jeśli podczas siedzenia lekko pochylisz miednicę do przodu, stworzysz większy kąt między górną częścią ciała a udami. Odciąża to ciało. Krzesła biurowe ze zintegrowanym podparciem lędźwiowym są zalecane, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla kręgów lędźwiowych.

Podczas siedzenia należy mocno oprzeć stopy na podłodze przed krzesłem. Plecy nie powinny odsuwać się od oparcia. Unikaj krzyżowania nóg podczas pracy. Taka postawa sprzyja pochylonej pozycji siedzącej i problemom z krążeniem.

Aby zapobiec bólowi szyi po długim dniu pracy przy komputerze, upewnij się, że górna część ciała jest wyprostowana. Unieś mostek tak, aby był skierowany do góry i do przodu. Jednocześnie wyprostowana postawa zapobiega napinaniu mięśni ramion. Trzymaj szyję prosto, aby zminimalizować obciążenie kręgosłupa szyjnego.

Aby to zrobić, wyciągnij tył głowy lekko do tyłu i do góry w tym samym czasie. W tej pozycji podbródek powinien przechylać się w kierunku mostka.

siedzenie przy komputerze

Ruch w pracy pomaga osiągnąć zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym


Długotrwałe siedzenie obciąża organizm. Metabolizm zwalnia, zwiększając ryzyko otyłości. Jeśli przyzwyczaisz się do nieprawidłowej pozycji siedzącej, Twoje mięśnie i ścięgna ulegną skróceniu. W rezultacie cierpisz na napięcie, ból szyi i pleców. Możesz zapobiec tym negatywnym aspektom, robiąc sobie aktywne przerwy. Spaceruj po biurze w godzinach pracy lub wyjdź na zewnątrz podczas przerwy na lunch.

Biurko z regulacją wysokości jest zalecane, aby ułatwić poruszanie się w pracy. Dzięki silnikowi elektrycznemu można dostosować wysokość powierzchni biurka do własnych potrzeb. Pozwala to na wygodne siedzenie przy biurku i robienie „przerw na stojąco” w razie potrzeby. Przyczynia się to do zachowania równowagi między pracą a zdrowiem.

Aby zachować produktywność podczas „przerwy na stojąco”, użyj ergonomicznych biurek stojących Liftor. Oprócz nich, start-up oferuje również biurka dla dzieci z regulacją wysokości, biurka do pracy i biurka do gier.

Jeśli pracujesz na stojąco po długim siedzeniu, możesz złagodzić charakterystyczny „dyskomfort biurowy”. Wzmacniasz mięśnie i zapobiegasz bólom pleców. Jednocześnie „praca na stojąco” może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom krążenia w nogach.

Wniosek: Prawidłowa postawa siedząca sprzyja zdrowiu
Jeśli przyzwyczaisz się do złej postawy w pracy, obciążasz swoje ciało. Wynikające z tego napięcie i ból będą miały długotrwały wpływ na psychikę. Możesz tego uniknąć, wyposażając swoje biuro w ergonomiczne meble i świadomie zwracając uwagę na „zdrową” postawę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top