Wyrzuć śmieci, zrób porządek, posprzątaj: najlepsze wskazówki dotyczące porządku w domu

czyszczenie lustra

Czasami po prostu masz ochotę posprzątać: wszystkie rzeczy, które nagromadziłeś przez lata, nagle wydają się cię przytłaczać. Jeśli poświęcisz czas na przejrzenie wszystkiego i uporządkowanie, nie tylko zostaniesz nagrodzony większym porządkiem i strukturą: podobnie jak kompleksowe wiosenne porządki, oczyszczanie jest dobre dla duszy. W ten sposób pośrednio podejmujemy również decyzje dotyczące tego, jak powinno wyglądać nasze życie i kim chcemy być w przyszłości. Często towarzyszy temu poczucie jasności i wewnętrznego porządku. Sprzątając dom, porządkujemy również swoje życie. Ale od czego najlepiej zacząć? I jak nie rzucić ręcznika podczas porządkowania – zwłaszcza jeśli zaniedbywało się je przez lata?

Krok po kroku do celu


Zwłaszcza jeśli masz dużo miejsca w domu, prawdopodobnie jest kilka zakamarków, które wymagają oczyszczenia. Minimalistyczne życie może znacznie poprawić jakość życia. Jednak zajęcie się wszystkim na raz może być przytłaczające – zarówno pod względem czasu, jak i emocjonalnym. Chociaż po uporządkowaniu zwykle czujesz się wyzwolony i lekki, nie lekceważ tego, jak wymagające emocjonalnie może być pozbycie się starych rzeczy. W takim przypadku sensowne jest podzielenie przestrzeni życiowej na różne obszary lub kategorie. Nie musisz robić wszystkiego w ciągu jednego dnia. Wręcz przeciwnie: im więcej czasu sobie dasz, tym bardziej intensywny będzie ten proces. Gdy tylko masz trochę czasu – na przykład w weekend lub wieczorem – skup się na jednym obszarze. Jednego dnia, na przykład, możesz uporządkować swoje stare książki i sprzedać je za trochę pieniędzy.Następnego dnia zajmij się ubraniami, przedmiotami w łazience lub na biurku. Pracuj nad kolejnymi elementami, aż będziesz zadowolony z ogólnego rezultatu.

System trzech stosów


Czasami nie jest łatwo jasno określić, czego chcesz się pozbyć, a czego nie. W takim przypadku pomocne jest utworzenie trzech stosów podczas sprzątania: Pierwszy stos zawiera rzeczy, które zdecydowanie chcesz zatrzymać. Drugi stos zawiera przedmioty, co do których nie masz pewności. Wyznacza się dla nich datę – na przykład za miesiąc – do której należy podjąć decyzję. Jest to ważne, aby uniknąć sytuacji, w której w pewnym momencie piwnica i strych będą pełne stosów „być może”. Sensowne jest również przechowywanie tego stosu gdzieś oddzielnie.

Pozwala to sprawdzić, czy w międzyczasie nie potrzebowałeś przedmiotów, które tam umieściłeś. Trzeci stos składa się ze wszystkich rzeczy, z którymi nieuchronnie będziesz chciał się rozstać. Uszkodzone i zepsute przedmioty są od razu wyrzucane. W przypadku większych mebli może być konieczne zorganizowanie wywozu odpadów wielkogabarytowych. Rzeczy, które nadal są w dobrym stanie, można sprzedać z drugiej ręki lub oddać – przynajmniej w ten sposób nadal sprawiasz radość innym.

sprzęt do sprzątania

Znalezienie i utrzymanie motywacji


Czasami zaczynasz coś z motywacją, ale potem tracisz zainteresowanie procesem. Jest to prawie nieuniknione, zwłaszcza w przypadku zadań, które zajmują dużo czasu. Dlatego tym ważniejsze jest, aby być w stanie zmotywować się do dalszego działania. Istnieją różne strategie, które mogą w tym pomóc. Na przykład, upewnij się, że atmosfera jest odpowiednia. Włącz przyjemną muzykę i upewnij się, że czujesz się komfortowo. Pomocne może okazać się również zajęcie się procesem porządkowania wspólnie z dobrymi przyjaciółmi lub członkami rodziny. Zacznij od obszarów, w których szybko zauważysz postępy. Da ci to dodatkowy zastrzyk motywacji, a pod koniec dnia będziesz mieć poczucie, że coś osiągnąłeś.

Rób sobie przerwy i nagradzaj się! Zafunduj sobie odcinek ulubionego serialu, czekoladę lub gorącą czekoladę – to nie ma znaczenia. Być może możesz również zaoferować sobie różne nagrody za cele pośrednie. Znalazłeś szczególnie piękną dekorację w sklepie meblowym? W takim razie nie kupuj jej, dopóki nie skończysz sprzątać pokoju, do którego trafi później. Wizualizuj, jak dokładnie chciałbyś umeblować i przeprojektować swoją przestrzeń życiową po zakończeniu porządków. Pomocne może być poszukanie inspiracji w katalogach wnętrzarskich lub w Internecie i umieszczenie ich w widocznym miejscu. W ten sposób można również przezwyciężyć okresy motywacyjnej posuchy – a kiedy skończysz, poczujesz się jeszcze lepiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top