Ogród w stylu francuskim – jak zaprojektować piękny i elegancki ogród, inspirowany tradycyjnymi francuskimi wzorcami.

Chateau de Fontainebleau, jeden z największych francuskich pałaców królewskich.

Ogród w stylu francuskim to piękna i elegancka przestrzeń, w której porządek i symetria łączą się z bogatą roślinnością i wysublimowanymi elementami architektonicznymi. W takim ogrodzie można odpocząć, zrelaksować się i cieszyć się pięknem natury, podziwiając jednocześnie kunsztowne formy i aranżacje.

Jak zaprojektować ogród w stylu francuskim?

Porządek i symetria

Podstawą ogrodu w stylu francuskim jest porządek i symetria. Wszystkie elementy ogrodu, od alejek i rabat po elementy architektoniczne, powinny być dokładnie wymierzone i ułożone w regularne wzory geometryczne. Charakterystyczne dla takiego ogrodu są między innymi ładnie ułożone alejki z kostki brukowej, szpalery drzew i żywopłoty, a także geometryczne rabaty, zawsze ułożone w symetryczne wzory.

Elementy architektoniczne

Ogród w stylu francuskim musi mieć także odpowiednie elementy architektoniczne. Warto postawić na piękne fontanny, rzeźby, altany, wazony czy nawet małe pawilony. Ważne, by wszystkie elementy były ze sobą spójne i tworzyły harmonijną całość. Jednym z najważniejszych elementów ogrodu w stylu francuskim są też ładne ogrodzenia, zwykle z pięknej kutej stali.

Roślinność

Roślinność w ogrodzie francuskim powinna być gęsta i bogata, ale zawsze ułożona w regularne, geometryczne formy. Krzewy i drzewa ustawione są zwykle w szpalery, tworzące piękne korytarze, a rabaty ułożone są w kolorowe, symetryczne wzory. Charakterystyczne dla takiego ogrodu są też piękne topiary, czyli ozdobne, wycinane kształty z żywych krzewów.

ogród w stylu francuskim.

Kolory

W ogrodzie francuskim dominują delikatne, stonowane kolory, takie jak biel, szarość, czerń czy zieleń. Rabaty kwiatowe są zwykle ułożone w symetryczne wzory, składające się z kolorowych kwiatów, w których dominują delikatne odcienie różu, fioletu czy błękitu. Ogród francuski to piękna, harmonijna przestrzeń, w której porządek, symetria i harmonia tworzą niezapomniany klimat. Jeśli więc marzysz o takim ogrodzie, warto poświęcić czas na jego odpowiednie zaprojektowanie i stworzenie.

Ozdoby

Kolejnym elementem, który charakteryzuje ogród w stylu francuskim, są symetryczne aleje i ścieżki, prowadzące do centralnej fontanny lub innej dominanty ogrodowej. Mogą to być także bukszpanowe żywopłoty lub rzeźby, które dodają ogrodowi elegancji i porządku. Aleje i ścieżki mogą być wykonane z kamienia lub klinkieru, a ich szerokość powinna być dostosowana do rozmiaru ogrodu.

Oprócz żywopłotów, popularnym elementem w ogrodzie w stylu francuskim są także kwietniki, umieszczone wzdłuż alejek. Kwietniki te zwykle posiadają geometryczne kształty i są wypełnione różnymi gatunkami roślin, takimi jak lawenda, hortensje, jaśmin czy róże. Ważne jest, aby kwietniki były utrzymane w jednym stylu, aby harmonijnie wpisywały się w całą kompozycję ogrodową.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem w ogrodzie w stylu francuskim są dekoracyjne elementy, takie jak kolumny, posągi, donice, czy stoliki ogrodowe. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, takich jak kamień, metal czy drewno i powinny być odpowiednio dobrane do stylu ogrodu.

Podsumowanie

Podsumowując, ogród w stylu francuskim to nie tylko piękny i elegancki krajobraz, ale także harmonijna kompozycja, która powinna zostać wykonana w sposób przemyślany i dokładny. Kluczem do sukcesu jest dokładne zaplanowanie ogrodu i dobranie odpowiednich elementów, takich jak geometryczne żywopłoty, symetryczne aleje, kwietniki oraz dekoracyjne elementy, które nadadzą ogrodowi niepowtarzalnego stylu i uroku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top