KIEDY NALEŻY WYMIENIĆ FILTR OLEJU?

Wszystkie samochody posiadają kilka różnych filtrów, które odgrywają istotne role dla prawidłowej eksploatacji pojazdu, a konkretnie silnika. Podczas tej eksploatacji ulegają jednak zużyciu, co może prowadzić do utraty ich właściwości. A w konsekwencji do różnych usterek i awarii, czy nawet uszkodzenia silnika. Dlatego bardzo ważne jest, żeby pamiętać o ich okresowej wymianie, zgodnie z zaleceniami producentów. Jednym z nich jest filtr oleju silnikowego, który wpływa na prawidłową pracę silnika.

Dlaczego trzeba wymieniać filtr oleju i olej silnikowy

Filtr oleju należy do jednych z najważniejszych w samochodzie. Jego rolą jest oczyszczanie oleju silnikowego z produktów spalania i innych zanieczyszczeń, które mogą się do niego dostać. Rola filtra oleju jest ściśle powiązana z rolą oleju. Warto zaznaczyć, że to właśnie olej jest jednym z najistotniejszych płynów eksploatacyjnych w układzie napędowym samochodu, wpływającym na pracę silnika:

  • chroni go przed korozją,
  • dba o odpowiednią temperaturę pracy silnika,
  • zapewnia właściwe smarowanie współpracujących podzespołów silnika, redukuje tarcie pomiędzy nimi i je uszczelnia. Dzięki temu poprawiają się możliwości jednostki napędowej,
  • zmniejsza zużycie paliwa, co obniża koszty eksploatacji auta,
  • pełni funkcję czyszczącą silnik z zabrudzeń, smarów i innych zanieczyszczeń, także będących efektem spalania paliwa.

Filtry oleju są odpowiedzialne za dostarczenie do silnika czystego środka smarnego, czyli wychwycenie zanieczyszczeń powstałych na skutek krążenia oleju po silniku. Powinny wyłapywać nawet takie, których rozmiar wynosi 1/50 milimetra. Na warstwie filtracyjnej zbierają się cząstki metalu powstałe przy ścieraniu się poszczególnych podzespołów silnika podczas ich współpracy oraz inne zanieczyszczenia. Te elementy mogą pogarszać parametry oraz właściwości smarne oleju i przyspieszać zużywanie silnika, czyli skracać jego żywotność. Zostaje narażony na pogorszone smarowanie, co w konsekwencji może prowadzić do jego zatarcia. Dlatego powinno się wymieniać nie tylko sam olej, ale i jego filtr. Warto przy tym dodać, że dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj i jakość oleju, które wpływają na żywotność filtra. Ponadto niskiej jakości olej trzeba częściej wymieniać.

Filtr oleju silnikowego

Filtr oleju z upływem czasu zostaje zatykany przez zanieczyszczenia i ulega zużyciu, więc jego wymiana jest bardzo istotna. Najczęściej filtr oleju ma kształt przypominający metalową puszkę o niewielkich rozmiarach. Wewnątrz znajduje się papierowy wkład filtrujący, przez który przepuszczany jest olej bez utraty jego właściwości. Słabej jakości filtry mogą szybko się zużywać i nie spełniać swej funkcji, a nawet zostać rozerwane, gdy olej jest wtłaczany pod ogromnym ciśnieniem do wkładu filtrującego. Warto więc stawiać na dobrej jakości produkty, najlepiej od renomowanych producentów, które można dostać w dobrych sklepach motoryzacyjnych. Cena takich filtrów oleju nie jest zwykle wygórowana. Zazwyczaj jest to kilkanaście złotych w przypadku popularnych samochodów, w lepszych może to być kilkaset złotych.

Od czego zależy czas zużycia filtra oleju

Żywotność filtra oleju silnikowego uzależniona jest od kilku czynników:

  • Jakości materiałów, z których jest wykonany filtr i jakości materiału filtracyjnego,
  • Jakości i rodzaju oleju – mineralne wpływają na szybsze zużycie filtra, syntetyczne zapewniają jego dłuższą żywotność,
  • Długości przejeżdżanych tras – krótkie odcinki powodują większe zużycie filtra. Dłuższe i rzadziej pokonywane odcinki wpływają na jego mniejsze zużycie,
  • Rodzaju nawierzchni, po której porusza się samochód – na drogach bez asfaltu i żwirowych filtr zużywa się szybciej,
  • Czasu uruchomiania samochodu – częste oraz długie powodują pogorszenie właściwości oleju i szybsze zatkanie filtra.

Filtr oleju – co ile go wymienić

Uważa się i najczęściej spotyka się takie opinie, że dobrą praktyką jest wymiana filtra oleju silnikowego przy wymianie oleju. Zważywszy na to, że rola tych elementów jest ściśle powiązana, najczęściej kryterium wymiany filtra stanowi co ile powinno wymieniać się olej. Zależnie od zaleceń producenta, powinno się to robić co rok lub co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Do niedawna panowała opinia, że powinno się to robić raz w roku przed sezonem zimowym, kiedy olej był narażony na niekorzystne warunki pracy. Jednak najnowsze oleje silnikowe dobrej jakości najczęściej utrzymują swoje parametry przez cały czas przewidziany na ich eksploatację.

Ze względu na zagrożenie dla środowiska zużytego oleju, na rynku pojawiły się oleje LongLife, które wymienia się po 30 tys. km. Jednak w praktyce jazda tyle czasu na jednym oleju może nie przynieść korzyści, a raczej prowadzić do uszkodzeń i skrócenia żywotności silnika. Dlatego większość producentów rekomenduje wymianę oleju wraz z filtrem co 10-15 tys. kilometrów. To kryterium zaleca się przy standardowej i łagodniejszej jeździe na dłuższych dystansach. W samochodach eksploatowanych intensywnie, dynamicznie i na krótkich dystansach miejskich lub pod dużym obciążeniem, warto wymieniać olej i filtr częściej, co 8-10 tys. km. W silnikach o dużej pojemności układu smarowania może to być co 20 tys. km. Większość mechaników uważa przy tym, że najlepiej robić to jednak raz w roku.

Jak wymienić filtr oleju?

Jak wymienić filtr oleju? Stopień trudności wymiany filtra wiąże się z tym, w jakim miejscu się znajduje. Część samochodów posiada obudowę filtra zamontowaną na stałe, a wymienia się tylko wkład. Filtr jest łatwo dostępny, do odkręcenia wystarczy klucz oczkowy. Do filtrów zintegrowanych z obudową potrzeba specjalnego klucza. Samodzielna wymiana filtra oleju silnikowego może więc być łatwiejsza lub trudniejsza, zawsze warto skorzystać z usług fachowców. W mniejszych warsztatach zwykle ten koszt jest niższy i może się wahać w przekroju 50-100 zł. W autoryzowanym serwisie koszt wymiany może wynieść trzykrotnie więcej, nawet około 300 zł.

Przeczytaj całość artykułu na stronie sklep.arge.pl. Zachęcamy także do zapoznania się z ofertą luster, oraz do śledzenia pozostałych artykułów i nowości na stronie internetowej sklep.arge.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top