Ranking olejów silnikowych 5W30 2023

Oleje silnikowe o klasyfikacji 5W30 cieszą się dużym uznaniem wśród polskich kierowców. Co jest zrozumiałe ze względu na ich dopasowanie do lokalnych warunków klimatycznych. Wybór odpowiedniej formuły oleju może być jednak trudny. Jest to spowodowane szeroką ofertą produktów dostępnych na rynku. W tym artykule przedstawimy ranking najlepszych olejów 5W30 w 2023 roku. Dzięki niemu ułatwisz sobie wybór i zapewnisz skuteczną ochronę swojego silnika na dłuższy czas. Zdjęcie

Olej silnikowy 5W30 Sklep Arge /materiały promocyjne

Klasyfikacja lepkości oleju 5W30 – co oznacza?

Zanim przejdziemy do rankingu olejów 5W30, wyjaśnijmy, co oznaczają poszczególne symbole w klasyfikacji lepkości oleju. Oznaczenie 5W30 pochodzi z międzynarodowej skali lepkości SAE (Society of Automotive Engineers). Lepkość oleju odnosi się do jego zdolności do przepływu w określonych temperaturach (niskich i wysokich). Olej 5W30 ma niską lepkość w niskich temperaturach i średnią lepkość w wysokich temperaturach. Im wyższa lepkość, tym wolniejszy przepływ oleju, i odwrotnie. Im niższa lepkość oleju w niskich temperaturach, tym łatwiej rozprowadza się po silniku podczas rozruchu. Im wyższa lepkość oleju w wysokich temperaturach, tym lepiej chroni silnik przed zużyciem i przegrzaniem.

Skala SAE obejmuje wartości od 0 do 60, gdzie 0 oznacza najniższą lepkość, a 60 – najwyższą. Litera „W” pochodzi od słowa „winter” (zima). Wskazuje na przystosowanie oleju do pracy w niskich temperaturach.

Oleje 5W30 są dobrze przystosowane do warunków polskiego klimatu. Oznaczenie „5” wskazuje na zachowanie odpowiedniej płynności oleju nawet w niskich temperaturach. Natomiast „30” mówi, że olej utrzymuje właściwą lepkość również w wyższych temperaturach pracy silnika. Olej 5W30 to olej wielosezonowy, który spełnia zarówno klasę zimową, jak i letnią. Dlatego nadaje się do używania przez cały rok.

Ranking olejów silnikowych 5W30 na polskim rynku 2023

Jeśli chcesz zapewnić optymalną wydajność swojego silnika, ważne jest, aby wybrać odpowiedni olej. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ranking najlepszych olejów silnikowych 5W30, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój silnik będzie działał w najlepszej kondycji. Ponadto osiągnie maksymalną wydajność. W naszym rankingu olejów 5W30 uwzględniliśmy zarówno jakość, cenę, jak i opinie użytkowników. Oto nasze propozycje:

1. Olej silnikowy Castrol EDGE Titanium FST 5W30 LonglLife

Olej silnikowy 5W30 Castrol Edge Titanium FST LongLife został stworzony z myślą o nowoczesnych silnikach. Jest przeznaczony dla pojazdów z grupy Volkswagena. Posiadacze aut marek Audi, VW, BMW i MB powinni rozważyć wybór tego oleju syntetycznego. Dlatego, że jest on przeznaczony dla silników TDI, FSI, turbodoładowanych oraz benzynowych. Olej silnikowy 5W30 Edge zapewnia ochronę silnika podczas intensywnej pracy i utrzymanie czystości całego układu. 
Syntetyczny olej Castrol 5W30 redukuje emisję szkodliwych substancji. Dzięki czemu przyczynia się do ochrony środowiska. Zaawansowane technologie umożliwiają lepszą ochronę delikatnych elementów silnika. To bezpośrednio przekłada się na bezawaryjność. Lepkość tego oleju silnikowego według klasyfikacji SAE to 5W30. Natomiast klasa jakości według ACEA to A3/B/B4. Olej jest kompatybilny ze wszystkimi olejami spełniającymi specyfikacje SM, SL, SH, SJ i API.

Testy olejów 5W30 dowodzą, że dla samochodów z grupy Volkswagena jest to idealny wybór. Bez względu na wiek jednostki napędowej, gwarantuje utrzymanie jej w doskonałej kondycji. Produkt sprawia, że elementy silnika pozostają w odpowiedniej czystości przez długi czas.

2. Olej silnikowy ELF Evolution 900 SXR 5W30

Olej silnikowy ELF Evolution 900 SXR 5W30 to nowoczesna, wielosezonowa formuła. Ten syntetyczny olej 5W30 zalecany jest do stosowania w nowoczesnych silnikach benzynowych i wysokoprężnych. Zarówno wolnossących, jak i turbodoładowanych. Z katalizatorem spalin lub bez. Olej 5W30 jest szczególnie zalecany do silników zasilanych gazem propan-butan. Może być bezpiecznie stosowany w silnikach o przebiegu ponad 150 000 kilometrów.

Ten olej spełnia wymagania producentów samochodowych takich jak Renault, Nissan, Dacia czy Volvo. Udoskonalona mieszanka tego oleju zapewnia ochronę przed wysokimi temperaturami i redukuje szkodliwe tarcie podczas pracy silnika. Ten olej silnikowy skutecznie zmniejsza tarcie w jednostce napędowej. Dzięki czemu doskonale chroni silnik, szczególnie podczas intensywnej eksploatacji. Technologia IMF (IntraMolecular Friction) wykorzystuje bazę hydrosyntetyczną. Może to zmniejszyć zużycie paliwa od 4,2% do 10%. Olej silnikowy 5W30 cechuje się doskonałą płynnością w niskich temperaturach, wysokim wskaźnikiem lepkości i stabilnością cieplną. Ten syntetyczny olej ma klasę lepkości według SAE 5W30 i klasę jakości ACEA A5/B5.

Ten olej syntetyczny może być mieszalny ze wszystkimi olejami o tej samej specyfikacji. Jest dostępny w 1l i 5l opakowaniach. Ten olej silnikowy 5W30 to dobry wybór dla osób, które cenią oszczędność paliwa, ochronę silnika. Ponadto długie interwały wymiany oleju. Sprawdza się w codziennej, miejskiej jeździe i po autostradach z dużą prędkością. 

3. Olej silnikowy TotalEnergies Quartz Ineo ECS 5W30

Olej TotalEnergies Quartz Ineo ECS 5W30 jest odpowiedni dla pojazdów z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi grupy PSA. Według zaleceń producenta sprawdza się w nowoczesnych silnikach marki Citroen i Peugeot, z filtrem DPF/FAP. Technologia Low SAPS skutecznie chroni delikatne komponenty, zapewniając bezawaryjne użytkowanie samochodu. Chroni silnik przed osiadaniem szkodliwych osadów i nagarów oraz zmniejsza tarcie pomiędzy metalowymi elementami.

Syntetyczny olej TotalEnergies Quartz chroni jednostkę napędową, wyposażoną w filtr cząstek stałych DPF oraz zawór recyrkulacji spalin EGR. Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala dbać o środowisko, spełniając normę EURO4. Ten syntetyczny olej umożliwia płynny rozruch nawet w najzimniejsze dni, dzięki dobremu rozprowadzaniu się środka smarnego w temperaturze do -30°C.  Klasa lepkości produktu według SAE to 5W30, a klasa jakości ACEA to C2. Olej jest mieszalny ze wszystkimi środkami smarnymi spełniającymi specyfikację ACEA C2.

Właściciele samochodów z koncernu PSA cenią olej 5W30 TotalEnergies Quartz za doskonałą jakość i atrakcyjną cenę. Olej 5W30 dla silników benzynowych jest dostępny w 5l opakowaniach. 

4. Olej silnikowy ELF Evolution Full-Tech FE 5W30

Olej silnikowy 5W30 ELF Evolution to syntetyczny olej dla nowoczesnych silników samochodowych, w tym z turbodoładowaniem. Przeznaczony jest dla różnych marek samochodów. Ta formuła pozwala na optymalną ochronę silnika, utrzymując go w czystości i zapewniając bezawaryjną eksploatację.

Ten olej cechuje się klasą lepkości 5W30 oraz klasą jakości ACEA C2/C3. Oznacza to, że jest to środek smarny o niskiej zawartości siarki, popiołów i fosforu. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo jego nowoczesna formuła pozwala na wydłużenie okresów między wymianami oleju. 

Olej ELF Evolution Full-Tech FE jest mieszalny ze wszystkimi innymi olejami spełniającymi wymagania ACEA C2/C3, API SN/CF. Ponadto posiada homologację producentów, takich jak Peugeot i Citroen. Produkt ten zapewnia skuteczną ochronę przed zużyciem, korozją i osadami. To przyczynia się do dłuższego życia silnika. Produkt ten dostępny jest w 1l, 5l, a nawet 60l opakowaniach. 

5. Olej silnikowy Motul 8100 X-CLEAN PLUS 5W30

Olej Motul 8100 X-Clean Plus to 100% syntetyczny olej. Jego specjalna formuła zapewnia optymalną ochronę silnika. Jest przeznaczony do najnowszej generacji samochodów z silnikami benzynowymi i diesla. Spełnia wymagania przedłużonych przebiegów międzywymianowych. Ponadto jest zatwierdzony przez BMW, Mercedes, Porsche i VW. Klasa lepkości tego syntetycznego oleju według SAE to 5W30, a klasa jakości to ACEA C3. Ten olej jest mieszalny ze wszystkimi olejami spełniającymi specyfikację API SN.

Kierowcy samochodów marki BMW, Mercedes, Porsche, VW, Audi, Skoda, Seat czy Fiat powinni wybrać ten olej. Zapewnia on doskonałą czystość oraz ochronę elementów silnika. Chroni je przed zużyciem i niechcianą korozją. Dodatkowo obniża emisję szkodliwych spalin, poprawiając jednocześnie osiągi pojazdu.

6. Olej silnikowy Valvoline SynPower FE Ford 5W30

Olej Valvoline SynPower 5W30 to wysokiej jakości produkt dedykowany głównie do silników marki Ford. Może być stosowany także w przypadku innych marek samochodowych. Gwarantuje wysoką ochronę silnika pracującego w zróżnicowanych warunkach. Ten syntetyczny olej 5W30 jest zgodny z M2C913-C oraz M2C913-A/B, a także spełnia wymagania ACEA A5/B5 oraz ACEA A1/B1. Jest odpowiedni do silników wysokoprężnych.
Ten syntetyczny olej redukuje tarcie i zwiększa moc silnika dzięki niskiej lepkości w niskich temperaturach. Średniej lepkości w wysokich temperaturach. Zachowuje prawidłową lepkość w temperaturze nawet 100°C. Tym samym chroni elementy jednostki napędowej. Temperatura krzepnięcia tego produktu wynosi -45°C. Dzięki technologii SynPower FE olej usuwa nagromadzone osady w silniku i systematycznie oczyszcza szlam. 

Kierowcy podkreślają, że ten olej silnikowy to dobry i tani wybór. Zwłaszcza dla wysokoprężnych jednostek napędowych.

7. Olej silnikowy Motul Specific 0720 5W30

Olej 5W30 Motul Specific 0720 został stworzony specjalnie dla najnowszych samochodów marki Renault. Jest przeznaczony dla pojazdów, które spełniają normy emisji spalin Euro IV i Euro V. Jest to olej w pełni syntetyczny, który zapewnia doskonałą ochronę silnika przed zużyciem i zanieczyszczeniami. Olej ten jest przeznaczony do silników benzynowych i Diesla. Zwłaszcza tych wyposażonych w filtr cząstek stałych. Nie należy go stosować w silniku 2.2 dCi z filtrem DPF. 

Ten olej charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa, małą tendencją do parowania i wysoką stabilnością termiczną. Spełnia wymagania producentów samochodowych takich jak Renault, Fiat, Mercedes-Benz i Nissan. Klasa lepkości oleju według SAE to 5W30, a klasa jakości ACEA to C4. Jest mieszalny z innymi olejami spełniającymi te same specyfikacje.

Motul Specific 0720 to dobry wybór dla kierowców, którzy chcą zadbać o swoje silniki i środowisko. Produkt zapewnia dużą żywotność jednostki napędowej i niską emisję szkodliwych substancji. 

8. Olej silnikowy Shell Helix Ultra Extra ECT 5W30

Produkt Shell Helix Ultra Extra ETC został stworzony z myślą o silnikach benzynowych z trójdrożnym katalizatorem. Zalecany do stosowania w silnikach diesla, w tym także tych z filtrem cząstek stałych (DPF). Jako syntetyczny olej z formułą „low SAPS”, zapobiega zatykaniu filtrów DPF. To z kolei pozwala na wydłużenie okresów między wymianami. W przypadku benzyny może on wynosić do 30 000 km, dla diesla do 50 000 km. 

Olej 5W30 Shell Helix Ultra Extra ECT zapewnia doskonałe właściwości czyszczące. Dzięki specjalnym dodatkom aktywnie usuwa osady z jednostki napędowej. Zapewnia to jej długotrwałe utrzymanie w dobrym stanie, oszczędzając czas i pieniądze na dodatkowych naprawach. Shell Pure chroni silnik przed szlamem, zmniejsza tarcie, a także oferuje ochronę przed zużyciem i korozją. 

Szczególnie polecany jest dla użytkowników silników marek takich jak Mercedes-Benz, BMW, VW, czy Chrysler. Olej silnikowy Shell Helix Ultra ECT 5W30 dostępny jest w 4l opakowaniach. Produkt jest odpowiedni dla silników Diesla i benzynowych z katalizatorem.

Sklep Arge — szeroki wybór olejów silnikowych

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego 5W30 jest kluczowy. Zapewnia niezawodność i długotrwałą ochrony silnika w polskich warunkach klimatycznych. Przed wyborem należy pamiętać o sprawdzeniu zaleceń producenta samochodu. Warto również porównać różne oferty na rynku. W razie wątpliwości warto skorzystać z konsultacji z ekspertami. 

Niezależnie od rodzaju pojazdu i jego silnika, sklep Arge oferuje szeroką gamę wysokiej jakości olejów silnikowych. Zarówno mineralnych, półsyntetycznych, jak i syntetycznych. Arge to hurtownia motoryzacyjna z ponad 28-letnim doświadczeniem na rynku. Sklep Arge to autoryzowany dystrybutor marek: Castrol, Lotos, ELF, TotalEnergies, Shell, Petronas i Ravenol. Dzięki temu możesz być pewny, że znajdziesz olej idealny dla Twojego auta. Ten sklep to nie tylko szeroki wybór olejów silnikowych, ale także akcesoria samochodowe, filtry, płyny eksploatacyjne. Co więcej, posiadają także szeroki wybór części zamiennych. To wszystko, czego potrzebujesz do utrzymania swojego auta w nienagannej kondycji. 

Dla osób ceniących wygodę, sklep Arge oferuje także szybką wysyłkę z dostawą do domu. W ten sposób możesz zaoszczędzić czas i dostać odpowiedni olej silnikowy bez konieczności wychodzenia z domu. Ten sklep gwarantuje szybką i profesjonalną obsługę, atrakcyjne ceny i krótkie terminy realizacji zamówień. Sklep Arge to gwarancja jakości i zadowolenia z zakupu. Odwiedź sklep www.sklep.arge.pl już teraz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top