Jak dobrać ramki do zdjęć

Zdjęcia rodzinne czy okolicznościowe nadają wnętrzom indywidualnego oraz osobistego charakteru i wymiaru. Fotografie to także jedne z piękniejszych i ważniejszych dekoracji w domu. Personalizują przestrzenie i pozwalają delektować się podziwianiem pięknych chwil, uchwyconych na zdjęciu. Oprócz roli pamiątkowej stanowią element ozdobny przestrzeni. Jednak żeby tak było, potrzebne są odpowiednio dobrane ramki do zdjęć.

Jaką ramkę do zdjęć wybrać? Ważne, żeby oprawa zdjęcia dobrze komponowała się z fotografią. Esteci mogą również wziąć pod uwagę stylistykę wnętrz. Jednak rama powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana do samych zdjęć oraz do ich charakteru. Dlatego na początku trzeba dobrać wielkość, długość i szerokość, następnie kolor oraz ewentualne zdobienia. Dobra oprawa potrafi nadać zdjęciom wyjątkowego charakteru, a wnętrzom klimatu. Postawione na komodzie czy powieszone na ścianie przyciągną spojrzenia jako niezwykły element wystroju. Styl aranżacji wnętrza jest o tyle istotny, że efektowna oprawa zdjęć nie tylko podkreśla i eksponuje ich treść, ale jest dodatkową dekoracją pomieszczeń.

Pamiętajmy, że główne przesłanie to fakt, żeby ramki dobierać do zdjęć, a nie odwrotnie. Pamiątkowy wymiar zdjęć można podkreślić przez stworzenie domowej galerii. Kilka ramek różnej wielkości na ścianie będzie przypominać uwiecznione chwile, będąc ciekawym akcentem we wnętrzu. Bezpieczniej jest wybrać ramy z tej samej serii. Przy większej wyobraźni można odpowiednio połączyć różne.

Rodzaje ramek na zdjęcia

Jakie są rodzaje ramek na zdjęcia? Kolorystyka, kształt i materiały, z których mogą być wykonane ramki do zdjęć, są różnorodne. Mogą to być drewniane ramki, z tworzywa sztucznego, metalu czy szkła lub z materiałów łączonych. Ramy mogą być węższe lub szersze, mają różne ornamenty, zdobienia czy frezowania, złote i srebrne wstawki.

Ramki foto mają nóżki do postawienia na komodzie lub biurku. Mają też wieszaki do powieszenia na ścianie. Ramki kompletne mają tylko opcję powieszenia. Jedne i drugie można wieszać w pionie oraz poziomie.

Zdjęcie może wypełniać cały obszar wewnątrz ramy lub jego część. Jest to coraz popularniejszy efekt passepartout, czyli dodatkowa ramka w oprawie zasłaniająca jej brzegi. Dzięki temu zdjęcie jest podbite i lepiej wyeksponowane oraz bardziej widoczne, a całość nabiera głębi. Taka kompozycja zwykle prezentuje się korzystniej, a zdjęcia estetyczniej. Kolorystykę ramy, jak i passepartout warto dopasować do siebie oraz do zdjęcia.

Jaką ramkę wybrać do zdjęcia

Jak wspominaliśmy, podstawową kwestią tego, jak dobierać ramki do zdjęcia,jest dopasowanie do samej fotografii. Tu ważna jest wielkość ramki. Jeśli będzie za mała, przesłoni i zniekształci w znacznym stopniu zdjęcie. Za duża z kolei może optycznie zgubić treść zdjęcia. Nie wygląda to też zbyt estetycznie i ciekawie. Wielkość ramy i fotografii nie powinna być ani taka sama, ani mocno różna. Rama może być większa w całości o parę centymetrów, warto też wykorzystać passepartout. Kształt ramki na zdjęcia również najlepiej dobierać do tematyki fotografii oraz rodzaju zdjęcia.

Czasem warto wizualnie dobrać ramkę do charakteru wnętrza. Prostsze modele sprawdzą się do aranżacji stonowanych, nowoczesnych czy minimalistycznych. Ramki ozdobne czy frezowane to propozycja do wnętrz stylizowanych, klasycznych czy eleganckich. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z ilością bogatych elementów ozdobnych.

Ta zależność od ich liczby akurat jest kluczową kwestią w każdym wystroju. W odniesieniu do ilości innych rzeczy i kolorów może się zdarzyć, że we wnętrzach klasycznych zbyt bogata forma czy kolorystyka ramki będzie jednak przesadna. We wnętrzach z kolei nowoczesnych czasem można pozwolić sobie na więcej, jeśli chodzi o kolory i formę ramy.

Dobieramy ramki do zdjęć

Jak dobrać ramki do zdjęć? Zależnie od charakteru, kolorów i ich ilości na zdjęciu, warto dobrze dopasować barwę i rodzaj ramki. Cieplejsze i codzienne zdjęcia mogą lepiej się prezentować w pastelowej oprawie o podobnej tonacji barw. Do takich zdjęć nie pasują ramy metalowe, które nadają surowości.

Nowocześniejsze oraz czarno białe fotografie można oprawić w czarne, białe, metalowe czy betonowe oprawy do zdjęć. Ważne, żeby wzór i kolorystyka ramek nie przesłoniły samej fotografii, to ona jest przecież bohaterem.

Zdjęcia kolorowe i bogate w treść lepiej będą się prezentowały w jednokolorowych, stonowanych i prostszych ramkach, które nie przyćmiewają samej fotografii. Stonowane zdjęcia można oprawić bogaciej, pamiętając jednak o ich treści i ogólnym stylu wnętrza.

Klasyczne portrety można oprawić w bogatsze ramy, także o nietypowej formie, żeby one same były ozdobą.

Pastelowe i drewniane ramy to propozycja do stylu skandynawskiego, prowansalskiego, rustykalnego lub hampton. Mocniejsze kolory oraz bogatsza oprawa sprawdzą się do aranżacji boho, vintage, glamour i art deco. Nowoczesne czy industrialne wnętrza to zwykle dobre miejsce na białe i czarne, metalowe lub betonowe ramki.

W każdym przypadku ramki ze zdjęciami zawsze mogą być dekoracyjnym dodatkiem w pomieszczeniach. Kilka elementów we wnętrzu w podobnej kolorystyce stworzy ciekawy efekt aranżacyjny.

Jak dobierać ramki do zdjęć

Znawcy tematyki zalecają do zdjęć bardziej oficjalnych, eleganckich oraz z uroczystych wydarzeń ramki stonowane, o prostszym i klasycznym kształcie. Delikatne, ale stylowe zdobienia zależnie od zdjęcia mogą się także sprawdzić. Eleganckie fotografie raczej nie prezentują się zbyt dobrze w ramkach z plastiku oraz w zbyt kolorowych.

Fotografie z codziennych sytuacji, nieformalnych imprez czy wyjazdów i wycieczek można oprawić w mniej skromne ramki, odpowiednio dobierając formę, wzory i kolory.

Zdaniem specjalistów od aranżacji, jeśli na ścianie czy komodzie umieszczamy większą galerię zdjęć, najlepiej, żeby zdjęcia miały różny rozmiar oraz kształt. Można je mieszać od kwadratów, przez poziome i pionowe prostokąty, po wersje owalne i okrągłe. Nie zaleca się tego jednak przy bardzo dużych formatach, które same w sobie są ozdobą i nie potrzebują obok innych. Jako główne punkty na ścianie są propozycją alternatywną do kompozycji kilku małych zdjęć.

Jak dobrać do siebie zdjęcia w galerii? Warto zaznaczyć, że w galerii zdjęć można komponować zdjęcia kolorowe i czarno-białe, ale z zachowaniem odpowiednich proporcji co do ilości jednych i drugich. Przed wieszaniem zdjęć dobrze najpierw przemyśleć jak je ze sobą zestawić i rozplanować uprzednio galerię co do wielkości ram i odstępów. Można wykonać projekt na papierze, a po przyłożeniu go do ściany umieścić właściwie wieszaki. Można też kompozycję wstępnie ułożyć na podłodze.

Wszystkie aspekty dobrania ramki zależą od pewnego poczucia estetyki i odpowiedniego dopasowania do siebie wszystkich elementów. Jak widać, wiele rzeczy wpływa na wybór ramki do zdjęcia. Warto skorzystać z przykładowych inspiracji z internetu, ale jest to też przestrzeń na wykazanie własnej inwencji twórczej i pomysłowości. Dzięki temu podziwianie domowej galerii zdjęć będzie przyjemnością z podwójnym sentymentem.

Przeczytaj całość artykułu na stronie dobreramy.pl. Zachęcamy także do zapoznania się z ofertą luster, oraz do śledzenia pozostałych artykułów i nowości na stronie internetowej dobreramy.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top