Małe kroki na początek: ekologiczne porady domowe

ekologia

Życie w sposób świadomy ekologicznie oznacza życie w taki sposób, aby Twoje działania nie szkodziły środowisku lub szkodziły mu w jak najmniejszym stopniu. Istnieje wiele sposobów na uczynienie swojego domu bardziej przyjaznym dla środowiska i można zacząć od małych kroków.

Nie sugerujemy, abyś od razu zaczął instalować panele słoneczne i przeszedł na zieloną energię, ale możesz na przykład używać butelek wielokrotnego użytku lub włączyć do swojego codziennego życia jeden z innych elementów z naszej listy. Według danych CyberGhost, nawet mały krok w tym kierunku pomoże naszej planecie.

Sprzątaj swój dom w sposób przyjazny dla środowiska


Wiele popularnych środków czyszczących zawiera substancje szkodliwe dla środowiska. Często potrzeba znacznie więcej energii, aby oczyścić wodę, która została zanieczyszczona pierwiastkami chemicznymi pochodzącymi z tych produktów do zmywania naczyń, czyszczenia podłóg, prania i innych.

Czyszczenie naturalnymi produktami to przyjazny dla środowiska i skuteczny sposób na utrzymanie domu w czystości.

Uważnie czytaj skład na etykiecie środków czyszczących, obecnie na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych alternatyw. Lub użyj naturalnych środków, takich jak: Wodorowęglan sodu, sok z cytryny lub ocet mogą być używane zamiast wybielaczy i detergentów. Pomagają one zabijać bakterie i usuwać tłuszcz oraz nieprzyjemne zapachy z domu.

Dezynfekcja i czyszczenie parą to kolejny przyjazny dla środowiska i skuteczny sposób na utrzymanie domu w czystości – nie są potrzebne żadne detergenty poza wodą. Może to być nowy trend, który pojawi się w niedalekiej przyszłości.

Oszczędzanie wody


Często twierdzi się, że ludzie, którzy biorą prysznic, oszczędzają więcej energii i zużywają mniej wody niż ci, którzy biorą kąpiel. Ale jeśli będziesz brać prysznic przez pół godziny pod silnym strumieniem gorącej wody, niestety nic nie zaoszczędzisz. Kup specjalną dyszę o niskim zużyciu wody, bierz krótsze prysznice, najlepiej nie dłuższe niż 10 minut – to w zupełności wystarczy.

Staraj się nie używać nieprzerwanego strumienia wody podczas mycia zębów lub zmywania naczyń, ponieważ spowoduje to, że litry czystej wody spłyną do kanalizacji niewykorzystane. Płucz ściereczki w wiadrze, a nie pod bieżącą wodą.

Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy


Zastanów się, jak często marnujesz pieniądze i zasoby naturalne, kupując rzeczy, których nie potrzebujesz regularnie. Urządzenia i narzędzia, które są potrzebne tylko od czasu do czasu, można teraz łatwo wypożyczyć lub pożyczyć od znajomych. Zakupy również nie są już modne, a zagracanie domu niepotrzebnymi przedmiotami, które nosisz tylko kilka razy w roku, to trend z przeszłości. Dbaj o swoje stare ulubione rzeczy, a będą służyć przez długi czas.

Bądź mądrym kucharzem


Używaj urządzeń mądrze: Staraj się jak najmniej otwierać piekarnik podczas gotowania, aby nie marnować energii na podnoszenie temperatury.

Naucz się mądrze korzystać z urządzeń kuchennych. Na przykład, jeśli włączasz piekarnik, aby przygotować kolację i ciągle go otwierasz i zamykasz, aby sprawdzić, czy jedzenie jest gotowe, zastanów się, ile ciepła uwalniasz i ile czasu zajmie ponowne osiągnięcie maksymalnej temperatury.

Nie używaj piekarnika do niczego. Niektórzy ludzie myślą o swoim piekarniku jak o tosterze, ale jeśli opiekasz tylko dwie kromki chleba i nagrzewasz piekarnik, aby to zrobić, to jest to ogromne marnotrawstwo energii. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest piekarnik z tosterem, który wykonuje pracę szybko i oszczędza energię.

Oczywiście należy też zminimalizować marnotrawstwo żywności, ucząc się, jak prawidłowo planować, przygotowywać i przechowywać żywność.

Używaj jedzenia w całości, od góry do dołu i od czubka do ogona, i nie wyrzucaj resztek, ale dobrze je wykorzystaj; na przykład obierki ziemniaków nadają się do polerowania metalu.

Zrezygnuj z ekspresu do kawy na kapsułki


Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, zamień ekspres na kapsułki na ekspres przelewowy lub naucz się parzyć kawę na kuchence. Ekspresy na kapsułki zużywają dużo energii, a także pozostawiają wiele odpadów w postaci zużytych plastikowych kapsułek, co prowadzi do większej ilości odpadów.

segregacja śmieci

Kupuj meble wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu


Na rynku pojawia się coraz więcej mebli wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Możesz kupić zupełnie nowe krzesło, stół, sofę lub szafę wykonane z materiałów, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypisko śmieci. Inną opcją jest poszukanie mebli w stylu vintage, mebli używanych i antyków – jest to obecnie bardzo modne i nadaje salonowi wspaniałą atmosferę.

Podsumowanie


Dbanie o środowisko nie musi być trudne. W tym artykule dowiedziałeś się kilku prostych rzeczy, które możesz zmienić w swoim domu, aby zmniejszyć zużycie energii i jednocześnie poprawić swoje zdrowie. Zacznij od włączenia przynajmniej jednego z tych środków do swojego codziennego życia i zmień nie tylko swoje życie, ale także swoje środowisko na lepsze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top