Zimowy ogród jako alternatywa dla balkonu
Zimowy ogród stanowi alternatywę dla balkonu, umożliwiając mieszkańcom korzystanie z rozszerzonej przestrzeni w chłodniejszych porach roku. Dostępne są wersje ogrzewane i nieogrzewane wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium lub tworzywo sztuczne. Podczas budowy zimowego ogrodu zaleca się zwrócenie uwagi na jego usytuowanie, idealnie na południe, oraz na izolację termiczną.
Ogrzewane i nieogrzewane zimowe ogrody
Zimowe ogrody bez ogrzewania są zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w budowie. Większy nakład pracy wymaga budowa ciepłego salonu zimowego. W przypadku takich konstrukcji właściciel nieruchomości musi zadbać o lepszą izolację cieplną. Wymagane są bardziej restrykcyjne przepisy budowlane i konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednakże taki zimowy ogród można wykorzystywać przez cały rok, także zimą, przy bardzo niskich temperaturach.
Materiały do budowy zimowego ogrodu
Dla osób myślących ekologicznie nadaje się drewniany zimowy ogród. Zapewnia on dobrą izolację cieplną i jest energooszczędny. Jednakże materiał ten wymaga regularnej konserwacji. Aluminium jest łatwiejsze w pielęgnacji, stabilne i odporne na warunki atmosferyczne. Jednakże jego izolacja cieplna jest słabsza. Tworzywo sztuczne ze względu na słabą stabilność bardziej nadaje się do małych zimowych ogrodów. Jest ono tanie i łatwe w pielęgnacji. Okna zwykle wykonuje się z szkła.