Zdecydowanie należy wyłączyć prąd w danej lampie – najlepiej zrobić to przy skrzynce bezpiecznikowej znajdującej się w mieszkaniu lub domu. Dla danego pokoju lub obszaru należy wyjąć bezpiecznik. Przed wymianą należy również sprawdzić, czy w pokoju faktycznie nie ma już prądu – można to zrobić na przykład za pomocą testerów fazowych lub innych przełączników światła.
Potrzebna będzie również mała drabina, aby bezpiecznie dotrzeć do świetlówki. Przed wymianą należy upewnić się, że wyłącznik świetlówki jest wyłączony. Najlepiej jest wymieniać świetlówki zawsze we dwójkę. Nie tylko jest to łatwiejsze, ponieważ druga osoba może zdjąć stare rury i podać nowe, ale także bezpieczniejsze. W przypadku kontuzji spowodowanych przez rury, druga osoba może szybko udzielić pierwszej pomocy lub nawet wezwać lekarza.

Jak wymienić świetlówkę?
Najpierw rura musi być obrócona o 90 stopni. W tym celu wchodzi się na drabinę i chwyta pierwszą rurę jak najbliżej końca. Dzięki temu zwiększa się siłę podczas obracania. Rurę obraca się teraz o jedną czwartą obrotu – zazwyczaj odczuwa się opór, gdy rura zostanie obrócona o 90 stopni. Teraz znajduje się w pozycji, w której może być łatwo wyjęta, ponieważ końcówki rury są teraz swobodne. Rurę wystarczy teraz wyciągnąć w dół przez szczelinę i położyć w bezpiecznym miejscu.
Aby zamontować nową rurę, wszystkie kroki są wykonywane z powrotem. Nowa rura jest wkładana pionowo do góry i następnie obracana o 90 stopni, aż końcówki zahaczą. Zazwyczaj słychać kliknięcie, gdy tak się stanie. Jeśli rura świetlówki jest poprawnie umiejscowiona, można ją delikatnie pociągnąć, aby upewnić się, że jest naprawdę dobrze osadzona. W zależności od liczby lamp lub świetlówek ten proces trzeba powtórzyć dla wszystkich rur.
Po wymianie wszystkich świetlówek, bezpiecznik należy ponownie włożyć, a działanie nowej lampy można przetestować. Po włożeniu nowej rury, lampy potrzebują około minuty, aby osiągnąć pełną jasność – wymaga to więc trochę cierpliwości. Jeśli po wymianie obu rur żadna nie działa, może być to spowodowane uszkodzeniem samej lampy.
Jak naprawić uszkodzoną lampę?
Zwykle uszkodzone lampy można naprawić w domu i nie wymagają one wezwania specjalisty ani całkowitej wymiany lampy. Dość często dochodzi do uszkodzenia oprawy. Takie uszkodzenia mogą wystąpić, gdy różne przedmioty uderzą w świetlówkę i uszkodzą oprawę. Aby wymienić oprawę, najpierw należy ponownie wyłączyć prąd, a następnie usunąć świetlówki, aż oprawy będą widoczne. Oprawę można łatwo wyciągnąć – przewody muszą być przy tym odcięte.
Ważne jest zachowanie kolejności przewodów. Mogą one być oznaczone lub przyklejone taśmą klejącą. Przewody są wkładane z powrotem do oprawy w tej samej kolejności.
Jeśli nawet po wymianie nowej oprawy lampa nadal nie świeci, należy sprawdzić tzw. układ rozruchowy. Urządzenie to kontroluje napięcie przekazywane dalej do poszczególnych rur. Wymiana układu rozruchowego nie jest zbyt skomplikowana, ale może kosztować prawie tyle samo, co zakup nowej świetlówki. Dlatego ta wymiana jest zazwyczaj sensowna tylko wtedy, gdy można przenieść układ rozruchowy z identycznego starego urządzenia. Sygnałem o uszkodzeniu tego podzespołu może być szum dochodzący z rur świetlówki po ich włączeniu. Wymiana tego urządzenia polega na odłączeniu przewodów i odkręceniu układu rozruchowego.

Co zrobić, jeśli świetlówka miga?
W niektórych przypadkach może pomóc wymiana bezpiecznika w skrzynce bezpiecznikowej lub jego zresetowanie – to rozwiązuje problem migania. Jeśli jednak to nie pomaga, zazwyczaj konieczne jest zakupienie całkowicie nowej świetlówki, ponieważ może ona mieć wewnętrzne uszkodzenie, które nie może być łatwo naprawione. W przeciwieństwie do zwykłej żarówki, świetlówka fluorescencyjna nie może się całkowicie przepalić. Z czasem staje się jednak ciemniejsza lub zaczyna migać – jest to zatem sygnał, że trzeba ją wymienić.
Tajemnice Skutecznego Oświetlenia: Kluczowe Elementy Tworzenia Przytulnej Atmosfery w Domu
Jak utylizować stare lampy?
Wymienione świetlówki nie mogą być wrzucane do zwykłych śmieci domowych i muszą być specjalnie utylizowane. Stare świetlówki można oddać do sklepu, w którym zostały zakupione nowe świetlówki, lub można je zanieść na punkt selektywnej zbiórki odpadów. Tam mogą być bezpłatnie utylizowane. Warto zachować paragon z zakupu, jeśli stare świetlówki mają być oddane w tym samym sklepie.
Podczas wymiany świetlówek zaleca się noszenie okularów i rękawiczek, aby chronić skórę i oczy przed szkłem świetlówek. Jeśli świetlówka pęknie podczas wymiany, należy otworzyć okna i jak najszybciej zebrać i utylizować rozbite kawałki. Świetlówki zawierają znaczną ilość rtęci, która jest szkodliwa dla zdrowia. Lekarza nie trzeba kontaktować, o ile skóra lub oczy nie mają kontaktu z kawałkami.