5 wskazówek dotyczących nowego patio

taras

Dla szczęśliwców, którzy mają dom lub mieszkanie z dostępem do ogrodu, taras jest idealnym przedłużeniem przestrzeni życiowej. Aby cieszyć się słonecznymi dniami w roku, możemy spożywać na nim posiłki, organizować przyjęcia i opalać się. Podobnie jak w przypadku aranżacji wnętrz, możemy stworzyć przestrzeń, w której naprawdę poczujemy się swobodnie i będziemy mogli się wyłączyć. Dowiedz się, jak stworzyć idealne miejsce na wakacje w domu tutaj:

Planowanie


Podobnie jak w przypadku wszystkich projektów budowlanych, planowanie jest najważniejsze. Musimy wziąć pod uwagę, ile miejsca mamy do dyspozycji, ile miejsca potrzebujemy do naszych planów wykorzystania patio i jak będzie wyglądać powierzchnia przyszłego patio.

Wyrównanie


Jeśli mamy do wyboru różne strony, warto pomyśleć o orientacji tarasu. Ty wiesz najlepiej, gdzie w Twoim domu jest słońce i kiedy. Jeśli chcesz wykorzystać przestrzeń przede wszystkim do cieszenia się słońcem, wybierz stronę, która otrzymuje go najwięcej.

Rozmiar


Zastanów się, co właściwie chcesz robić na patio. Czy będzie to miejsce do siedzenia? Czy będziesz spożywać tam posiłki z dużą liczbą osób? Zastanów się, jakie meble umieścisz zgodnie ze swoimi planami i jak duży powinien być obszar, abyś mógł się łatwo poruszać. Wskazówka jest taka, aby w miarę możliwości położyć większy taras, a nie mniejszy, ponieważ trudno jest go szybko rozbudować.

Pokrycie i układanie


Pomyśl o wyglądzie samego obszaru patio. Masz szeroki wybór materiałów, kolorów i kształtów, które możesz wykorzystać w projekcie. Gdy już zdecydujesz, jaki kształt powinna mieć sama powierzchnia – jakie są krawędzie, czy chcesz mieć zaokrąglone powierzchnie, czy kwadratowe – pozostaje kwestia wyboru kamieni lub płyt, które Ci się podobają. Kamień naturalny dobrze komponuje się z ogrodem i wygląda przytulnie. Ciemne kolory są eleganckie i przyciągają wzrok, ale latem szybko się nagrzewają. Jaśniejsze kolory sprawiają, że obszary wydają się większe i oferują dobry kontrast z trawnikiem, ale w dłuższej perspektywie mogą oślepiać w jasnym świetle.

Istnieją również różnice, które należy wziąć pod uwagę podczas układania płytek. Jeśli krawędzie płytek mają się do siebie zbliżać, efektem będzie bardzo spokojny wygląd, ale wymaga to również wysokiego stopnia perfekcji podczas układania. Jeśli płytki są przesunięte, rozluźnia to wygląd tarasu, sprawiając, że wydaje się on większy, ale jest też bardziej nierówny. W poniższym linku znajdziesz przewodnik, który wzór układania tarasów najbardziej Ci odpowiada.

Należy również wziąć pod uwagę faktyczne prace instalacyjne w zależności od odpowiedniego podłoża. Mając odpowiedni materiał izolacyjny, który nie ustępuje zbytnio, można łatwo i stosunkowo tanio zbudować równy taras za pomocą cokołów. Są to nóżki, które umieszcza się w rogach i ewentualnie na środku poszczególnych płytek. Ich wysokość można indywidualnie regulować, aby zapewnić, że sam taras będzie równy, nawet na nierównych powierzchniach. Zaplanuj z wyprzedzeniem, ile płytek będziesz układać i ile cokołów będziesz potrzebować.

taras


Meble ogrodowe i ochrona

Zdecyduj o przeznaczeniu i materiale mebli ogrodowych. Jeśli chcesz wylegiwać się w ogrodzie przez długi czas, będziesz potrzebować wygodnych mebli z poduszkami i miejscami do ich przechowywania. Jeśli meble mają być pozostawione na zewnątrz na stałe, muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Niezależnie od tego, czy jest to rattan, drewno, metal czy skóra, wybór jest szeroki. Weź również pod uwagę oświetlenie!

W zależności od orientacji i sąsiedztwa, przydatna może być ochrona przed słońcem i prywatnością. W niektórych przypadkach ochrona przeciwsłoneczna może być również używana jako osłona prywatności. Niezawodne są stałe markizy i chowane parasole. Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalny wygląd, możesz użyć drewnianych ścian i roślin, nawet w połączeniu.

Rośliny


Jeśli chcesz, aby patio pozostało częścią ogrodu, warto zaplanować donice i ich zawartość. Ich liczba i rozmieszczenie zależą wyłącznie od Ciebie. W celu ułatwienia obsługi zastosowano jednak inteligentne końcówki do automatycznego nawadniania, które zapewniają rozkwit zieleni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top